A Candida albicans nevű gomba a bélflóránk része, harmóniában él a jótékony bélbaktériumokkal. Problémát csak akkor okoz, ha a bélflóra sérül, ilyenkor a bélbaktériumok száma csökken és a gombák szabad teret kapnak a szaporodásra.
Amennyiben a Candida a belekben okoz fertőzést, a tünetek a következők lehetnek:
gyengeség, fáradákonyság, aluszékonyság,
hasmenés vagy székrekedés, esetenként reflux,
nagy mértékű, akaratlan fogyás,
vitamin- és ásványianyag-hiány, illetve ezzel járó hiánybetegségek.
A kezelést két irányból kell megkezdeni, egyrészt el kell venni a gombák táplálékát, másrészt pedig pusztítani kell őket, miközben a bélflórát visszaállítjuk.
A Candida legfőbb tápláléka a cukor és a gyorsan felszívódó szénhidrátok. A Candida-diéta során ezeket el kell hagynunk, de nem teljes mértékben. A diéta első két hetében nem engedélyezett a cukorfogyasztás, sem finomított cukrot, sem gyümölcscukrot nem vihetünk be. A harmadik héttől a gyümölcscukrot újra étrendünk részévé tehetjük, de kizárólag gyümölcs formájában vihetjük be és módjával.
A gyorsan felszívódó szénhidrátokat cseréljük lassan felszívódókra, a fehérlisztet iktassuk ki étrendünkból, helyette fogyasszunk teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret és pékárut, részesítsük előnyben a rozs- és a tönkölylisztet.
Étrendünk legyen rostokban gazdag, minden étkezésnél együnk valamilyen zöldséget, reggelire pedig készítsünk zabkását!
Az állati eredetű tejet érdemes lecserélni növényi tejre a diéta erejéig, a sajtokat szintén, néhány kivétellel: a kecske- vagy juhtejből készült sajtokat (pl. Feta sajt) a második héttől mértékkel fogyaszhatjuk.
A Candidát hatékonyan vissza lehet szorítani teafaolajjal, grapefruitmag-kivonattal, illetve fokhagymával. Emellett segítségünkre lehet az útifű maghéj, mivel kiválóan meg tudja tisztítani a beleket, így a belekre tapadt gombatelepeket is ki tudja vezetni bélrendszerünkből. Alkalmazása mellett ügyeljünk a bőséges folyadékbevitelre!
Ezek mellett ne feledkezzünk meg bélflóránk újraépítéséről sem: alkalmazzunk probiotikus készítményeket, lehetőleg olyat, ami minél többféle baktériumtörzset tartalmaz vagy tartalmaz prebiotikumot.
Fontos: Amennyiben bélrendszeri problémák tüneteit tapasztalod, fordulj kezelőorvosodhoz! A házi praktikák és természetes gyógymódok nem helyettesítik az orvos által felírt gyógyszert vagy kezelést.
A fokhagyma részt vehet a bélcsatorna, míg a grapefruit mag a szervek és a szövetek mikrobiológiai egyensúlyának fenntartásához.
100% tisztaságú ausztrál teafaolaj - felhasználási javaslat: Kozmetikai alapanyagként, bőr- és hajápoláshoz, párologtatáshoz.