Székrekedés kezelése útifű maghéjjal

A székrekedés leginkább idősek körében okoz problémát, de a rossz étkezési szokásoknak köszönhetően fiatalok is küzdhetnek vele. Míg időskorban a lassú bélmozgás okoz székrekedést, addig fiatalabb korban a rostszegény táplálkozás, az elégtelen folyadékbevitel pedig tovább ront az állapoton.

utifumaghej-elonyei

Ahhoz, hogy rendszeres, könnyen üríthető széklet alakuljon ki, két dologra van szükségünk: rostokra és vízre. Ha csak az egyik hiányzik, már növeljük a székrekedés kialakulásának esélyét.

Hogyan segíthetünk a székrekedésen?

Első lépésben a rostbevitelt kell növelni. Célszerű naponta többször zöldséget és gyümölcsöt enni, illetve étrendünket kiegészíteni útifű maghéjjal, zabkorpával, búzakorpával vagy lenmaggal, illetve lenmagpehellyel. Mindegyiket elfogyaszthatjuk vízzel keverve, de beletehetjük joghurtba, kefírbe vagy műzlibe is. A zab-, rozs- vagy árpapehely beépítése étrendünkbe ugyancsak hasznos lehet. Bármelyikből készíthetünk ízletes kásákat tejjel vagy növényi tejjel, ízlésünknek megfelelően fűszerezhetjük őket fahéjjal, kakaóval, karobporral, szegfűszeggel, valamint hozzáadhatunk gyümölcsöket.

Amennyiben székrekedést szeretnénk kezelni, a legjobb, ha reggel, éhgyomorra fogyasztunk útifű maghéjat és a reggelivel várunk 20-30 percet. Egy evőkanál útifű maghéjat keverjünk egy kevés vízzel, igyuk meg, majd igyunk rá egy nagy pohár vizet. Az útifű maghéj alkalmazása során feltétlenül ügyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre, legalább 2,5 liter vizet fogyasszunk naponta! Amennyiben nem viszünk be elég folyadékot, az útifű maghéj megtapadhat a bélfalon, hosszú távú, rossz alkalmazás mellett akár bélelzáródást is okozhat.

Időseknek javasolt a lenmagolaj alkalmazása is. A lenmagolaj egyfajta síkosítóként működik, bevonja a bélfalat és a székletet is, így az könnyen üríthetővé válik. Fontos, hogy az adott terméken feltüntetett adagolást kövessük, mivel a lenmagolaj nagy mennyiségben erős hashajtó.

Kiknek nem ajánlott az útifű maghéj?

A következő esetekben nem ajánlott az útifű maghéj alkalmazása:

  • bélszűkület, bélelzáródás,

  • nyelőcsőszűkület,

  • nyelési nehézségek.

Milyen hatóanyagokat tartalmaz az útifűmaghéj?

A rostdús útifűmaghéj többek között kálciumot, vasat, mangánt és nátriumot tartalmaz. Egy evőkanál útifűmaghéj elfogyasztásával körülbelül 16,75 kalóriával; 6,47 g szénhidráttal (6,47 g rosttal); 0,04 g zsírral és 0,39 g fehérjével kell számolnunk. 

Útifűmaghéj termékek
Érdekességek

Solio Hidegen SajtoltLenmagolaj 200ml

Solio Hidegen Sajtolt Lenmagolaj 200ml

Az lenmagolaj – a lecitin, keserű anyag – kéksav-glikozidák tartalma miatt -, mint gyógyászati anyag használatos.

Ár: 1065 Ft
Megnézem

Útifű maghéj 300g(Naturganik útifűmaghéj)

Útifű maghéj 300g (Naturganik útifűmaghéj)

A magas rosttartalmú útifű maghéj hatékony segítséget nyújt az emésztőrendszer egészségének megőrzésében, fogyasztása azoknak is ajánlott, akik érzékeny bélrendszerrel rendelkeznek, vagy diétáznak.

Ár: 2850 Ft
Megnézem
Vélemények (1)